Co to jest pellet?
Pellet drzewny jest wysokowydajnym, nowoczesnym paliwem odnawialnym produkowanym z biomasy, a dokładnie z odpadów powstałych przy obróbce drewna. Odpad ten mieli się, a następnie mechanicznie sprasowuje i przeciska przez specjalistyczne matryce doprowadzając do pożądanej wielkości frakcji – najczęściej o średnicy 6 bądź 8 mm oraz długości 15-40 mm. Tak powstały produkt gotowy jest do użycia.
Do czego używa się pelletu?
Pellet jest ekonomicznym i ekologicznym źródło ciepła wykorzystywanym w domach, a także w obiektach przemysłowych, użyteczności publicznej oraz gastronomicznych. Piec pelletowy można podłączyć do istniejących już instalacji rozprowadzających ciepło.
Pellet może służyć jako paliwo wszędzie tam, gdzie stawia się na ekologię, ekonomię i niezawodność oraz komfort użytkowania, co wyróżnia go spośród innych, popularnych materiałów grzewczych.
Minimalna ilość popiołu pozostała ze spalania pelletu (zwykle do 0,5%) może zostać użyta jako nawóz.
Pellet zdobył już bardzo szerokie grono zwolenników w Europie Zachodniej oraz Skandynawii. Teraz jego zalety zaczynają dostrzegać również konsumenci w Europie Środkowej – w tym w Polsce.
Dlaczego pellet jest najlepszym wyborem?
- Posiada wysoką wydajność i wartość opałową
– 1 tona palletu daje tyle samo ciepła co około: 1000 litrów gazu ziemnego, 500 litrów oleju opałowego, 430 litrów gazu LPG oraz 0,79 tony ekogroszku. - Łatwo go transportować i magazynować
– pellet sprzedawany jest w ergonomicznych workach o pojemności 15 kg lub 10 kg, na paletach i zajmuje niecałe 1,8 M3. Pellet luzem zajmuje ok. 1,7 m3. - Umożliwia redukcję kosztów ogrzewania
– nawet o 35% w porównaniu do gazu i o 40% oleju opałowego. - Jest wygodny i czysty w użytkowaniu
– sam pellet nie pozostawia śladów i brudu w pomieszczeniu ani kotle grzewczym w przeciwieństwie do ekogroszku, koksu czy miału węglowego. Wiele urządzeń grzewczych na pellet po odpowiednim zaprogramowaniu samodzielnie dozuje i dostosowuje ilość spalanego granulatu, aby w jak największym stopniu odciążyć użytkownika od tych czynności, gwarantując optymalną temperaturę. - Ilość popiołu ze spalania wysokogatunkowego pelletu oscyluje zazwyczaj wokół wartości 0,3-0,7%
– jest to średnio o 30 razy mniej niż w przypadku spalania popularnego w polskim domach ekogroszku! Oznacza to, że jednej tony spalonego pelletu otrzymujemy średnio 5 kg popiołu, podczas gdy z takiej samej ilości ekogroszku aż 150 kg. Dodatkowo, popiół powstały po spalaniu pelletu jest ekologiczny, dzięki czemu można użyć go jako nawóz. - Dzięki używaniu pelletu chronimy nasze środowisko
– pellet uzyskiwany jest z odpadów po obróbce drewna, tzn. materiałów, które nie mają już żadnego zastosowania. Dodatkowo jego spalanie nie powoduje szkodliwych skutków dla atmosfery, w przeciwieństwie do paliw typu ekogroszek, MIAŁ WĘGLOWY czy WĘGIEL. - Pellet nie jest szkodliwy dla naszego zdrowia
– dobry gatunkowo pellet nie zawiera żadnych dodatków, związków chemicznych ani substancji szkodliwych. Podczas spalania tego granulatu nie są emitowane żadne przykre uciążliwe zapachy. Nie powoduje on również alergii.
Pellet a środowisko
Użytkowanie pelletu posiada wiele atutów, jednak poprzez wzrastającą świadomość dzisiejszego społeczeństwa, bardzo ważnym stał się aspekt ekologiczny.
Produkcja pelletu opiera się na surowcu, który praktycznie nie może być wykorzystany nigdzie indziej, tj. odpadów z obróbki drewna – trocin i zrębki drzewnej. Dzięki stosowanym przez producentów nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym, nie jest również uciążliwa dla środowiska naturalnego.
Paliwa kopalne, takie jak olej opałowy, gaz ziemny czy węgiel (w tym ekogroszek) należą do źródeł nieodnawialnych, ich zasoby więc będą się stopniowo kurczyły. Dodatkowo, zarówno ich wydobycie, jak i spalanie powoduje nieustającą degradację środowiska. Można spodziewać się również, że stale zwiększający się popyt przy zmniejszającej się z czasem podaży będzie powodował wzrost cen tych paliw.
Pellet, z kolei, produkowany jest z biomasy i należy do paliw odnawialnych. Dodatkowo, jego użytkowanie nie szkodzi środowisku – emisja dwutlenku węgla do atmosfery w procesie spalania jest ilości dwutlenku węgla pochłoniętego przez roślinę w czasie jej wzrostu. Oznacza to, że bilans pozostaje zerowy.
Co więcej, popiół, który powstaje w wyniku spalania pelletu doskonale nadaje się na nawóz do użyźniania gleby, ze względu na odpowiednie właściwości i brak substancji szkodliwych.
Powyższe argumenty jednoznacznie przemawiają za wyższością biopaliw nad paliwami kopalnymi, biorąc pod uwagę aspekt ekologiczny i naszą planetę.